Стандарти підготовки поверхні металів

Найбільш поширені стандарти підготовки поверхні

Дуже часто у західній спеціалізованій літературі, особливо у статтях присвячених підготовці поверхні металу перед забарвленням, трапляються посилання на міжнародні та загальноєвропейські стандарти підготовки поверхні металів. Ці стандарти використовують також виробники лакофарбових матеріалів, що описують технологію підготовки поверхні перед забарвленням.
 

У цій статті наведено три найбільш поширені стандарти підготовки поверхні. Їх розробниками є:

 • Національна асоціація інженерів із проблем корозії (NACE)
 • Порада з фарбування металоконструкцій (SSPC)
 • Шведська асоціація стандартів (Sa, St)
Спочатку стандарти підготовки поверхні були розроблені Шведським інститутом з проблем корозії, а пізніше прийняті Радою з фарбування металоконструкцій (SSPC) та іншими організаціями.
 

Розглянемо існуючі у цих трьох організацій стандарти:


Національна асоціація інженерів із проблем корозії (NACE)
 • NАСІ 1 Очищення до чистого металу
 • NACE 2 Очищення до майже чистого металу
 • NACE 3 Комерційне очищення

 
Порада з фарбування металоконструкцій (SSPC)
 • SP-1 Очищення за допомогою розчинника
 • SP-2 Очищення за допомогою ручних інструментів
 • SP-3 Очищення за допомогою механізованого інструменту
 • SP-4 Термічна очистка
 • SP-5 Очищення до чистого металу
 • SP-6 Комерційне очищення
 • SP-7 Видаляюче очищення
 • SP-8 Протруювання
 • SP-9 Очищення після піскоструминної обробки
 • SP-10 Очищення до майже чистого металу

 
Шведська асоціація стандартів (Sa, St)
 • St 2 Очищення ручним інструментом
 • St 3 Очищення електричним інструментом
 • Sa 1 Видаляюче очищення
 • Sa 2 Комерційне очищення
 • Sa 2 1/2 Очищення до майже чистого металу
 • Sa 3 Очищення до чистого металу

 
Визначимо тепер кожен із стандартів.
 
SSPC-SP-1
Очищення за допомогою розчинника. Видалення всіх сторонніх частинок, масел, жирів, забруднень, слідів землі, солей, фарб і стружки, а також інших забруднюючих речовин, що утворюються на сталевій поверхні, за допомогою розчинників, емульсій, складів чи схожих матеріалів і методів, що передбачають використання розчинників чи очисників.
 
SSPC-SP-2
St2
Очищення ручним інструментом. Видалення прокатної окалини, вторинної окалини, іржі та фарби, що відшаровується, за допомогою сталевої щітки, ручної піскоструминної обробки, ручного вишкрібання або іншим ручним інструментом, а також комбінуванням цих методів.
Підкладка після обробки повинна мати тьмяний металевий блиск, а також повинна бути очищеною від олії, жиру, пилу, ґрунту, солей та інших забруднень.
 
SSPC-SP-3
St3
Очищення електричним інструментом. Видалення прокатної окалини, вторинної окалини, фарби, що відшаровується, і іржі для підготовки до процесу автоматизованого очищення дротяною щіткою, механічними інструментами, автоматизованим шліфуванням, автоматизована піскоструминна обробка або комбінуванням цих методів.
Підкладка повинна мати чіткий металевий блиск і бути очищеною від олій, жиру, бруду, ґрунту, солей та інших забруднюючих речовин. Поверхня не повинна бути відполірованою та гладкою.

SSPC-SP-4
Термічна очистка. Видалення пухкої окалини, іржі та іншого забруднення за допомогою високої температури. Для цього застосовуються пальники, що працюють на ацетилено-кисневій суміші. Перед цим має бути проведене очищення за допомогою металевої щітки. Поверхня також має бути очищена від олії, жиру, бруду, слідів ґрунту, солей та інших забруднень.
 
SSPC-SP-5
Sa3
NACE 1
Очищення чистого металу. Видалення вторинної окалини, іржі, прокатної окалини, фарби або іншого забруднення відбувається за допомогою абразивних частинок, що подаються на поверхню, що обробляється, за допомогою стиснутого повітря або дробометного ротора.
Поверхня, очищена до чистого металу, має сіро-білий металевий колір, вона злегка шорстка і готова до нанесення лакофарбового покриття. Поверхня має бути очищеною від олії, жиру, бруду, видимої вторинної окалини, іржі, продуктів корозії, оксидів, фарби та інших забруднень.
 
SSPC-SP6
Sa2
NACE 3
Комерційне очищення. Видалення вторинної окалини, іржі, прокатної окалини, фарби або іншого забруднення відбувається через абразивні частинки, які подаються на оброблювану поверхню за допомогою стисненого повітря або дробометного ротора.
 
Поверхня після комерційного очищення повинна бути повністю вільною від масла, жиру, бруду, прокатної окалини, а також вторинної окалини та старої фарби, іржі, але можуть залишитися легкі тіні, смужки, може також спостерігатися зміна кольору, викликана іржею, оксидами вторинної окалини, залишками старі фарби; якщо поверхня має заглиблення, можливі невеликі залишки іржі чи фарби на дні поглиблень; нарешті, дві третини кожного дюйма площі має бути вільно від усіх видимих ​​залишків, а для решти площі допускається невелика зміна кольору або міцний залишок, про що йшлося вище.
 
SSPC-SP-7
Sa1
Очищення, що видаляє. Видалення до певної міри вторинної окалини, що відшаровується, іржі і фарби за допомогою абразивних частинок, які подаються на оброблювану поверхню за допомогою стиснутого повітря або дробометного ротора. Не обов'язково, щоб поверхня була повністю очищена від окалини, іржі та фарби. Залишки вторинної окалини, іржі та фарби мають бути щільними, а поверхня – достатньо відшліфована для того, щоб забезпечити гарну адгезію фарби.
 
Поверхня після видаляє очищення повинна бути повністю очищеною від масла, жиру, бруду, опадів іржі, окалини, що відшаровується, іржі і лакофарбового покриття, але при цьому допускається невелика кількість вторинної окалини, міцні залишки іржі, фарби; обробці підлягають численні рівномірно розподілені плями металу підкладки.

SSPC-SP-8
Протруювання. Видалення вторинної окалини, іржі та прокатної окалини за допомогою хімічних препаратів, методом електролізу, або комбінуванням цих методів. Поверхня внаслідок протруювання повинна бути повністю очищена від усіх опадів, іржі та інших сторонніх речовин. Крім того, поверхня повинна бути вільною від кислот і алкалоїдів, що не вступили в реакцію.

SSPC-SP-9
Очищення після піскоструминної обробки. Видалення всіх частинок вторинної окалини після піскоструминного очищення.
 
SSPC-SP-10
Sa 2 1/2
NACE 2
Очищення майже чистого металу. Видалення практично всієї вторинної окалини, іржі, прокатної окалини, фарби або інших забруднень за допомогою абразивних частинок, що подаються на поверхню, що обробляється, за допомогою стиснутого повітря або дробометного ротора.
 
Результатом очищення майже чистого металу є поверхня очищена від масла, жиру, бруду, вторинної окалини, іржі, продуктів корозії, оксидів, фарби. Нарешті, 95% усієї площі поверхні має бути очищено від усіх видимих забруднюючих речовин, на решті ж частини може спостерігатися невелика зміна кольору, про що йшлося вище.